DUYURULAR
 • 28.04.2020
  ONLINE ve YÜZYÜZE TERAPİ

  "Yüzyüze ve ONLINE terapi hizmetimizle Turkiye'nin her yerindeyiz"
  Detaylar...
 • 28.04.2020
  Instagram sayfamız

  "Instagram sayfamızı ziyaret etmek için"
  Tıklayınız...
 • 11.10.2014
  Facebook sayfamız açıldı!

  "Facebook sayfamızı ziyaret etmek için"
  Tıklayınız...
 • 10.10.2014
  Yeni tasarım!

  "Yeni tasarımımız ile hizmetinizdeyiz."
  Detaylar...
 • Seminer Tarihi:10.03.2009
  9 Eylül üniversitesi

  "Dil ve konuşma bozuklukları"
  Saat: 15:30-17:00 Detaylar...
Online Terapi

Yüzyüze ve ONLINE terapi hizmetimizle Turkiye'nin her yerindeyiz

Danışın çözümle tanışın
(Detaylar)

AFAZİ - DİL KAYBI

Daha Rahat ve Etkili Bir İletişim İçin.
Yetişkin Afazisi Nedir?
Kişinin, düşüncelerini ifade etmede ve söyleneni yada yazılanı anlamada zorluk çekme durumudur. Afazi, beyin hasarı ile ortaya çıkar; sıklıkla felçli hastalarda ya da kafa yaralanmalarında gözlenir.
Afazi İle İlişkili Bazı Dil Sorunları Nelerdir?
Afazisi olan kişiler, onlara söylenileni anlamada ve kendi düşüncelerini ifade etmede güçlük çekerler. Ayrıca okuma, yazma, jest ve sayıları kullanma yeteneklerinde azalma gözlenir. Konuşmaları, nesne yada eğlemler, kısa söz öbekleri yada basit kelimelerle kısıtlı olabilir. Sıklıkla, konuşmada telgrafta olduğu gibi tekli sözcüklerle oluşmuş cümleler kurulur. Kelime sırası doğru olmayabilir, bu yüzden anlatılanı anlamak güçtür. Bazen sesler ve kelimeler değişir, örneğin hasta "Masa" yerine "Sandalye" yada "Diş" yerine "Fiş" sözcüğünü söyleyebilir. Hatta, "Diş" yerine anlamsız "Difç" sözcüğünü üretebilir. Afazinin en bilinen özelliği isimlendirme güçlüğüdür. Örneğin afazili birkişi diş fırçası ile ne yapılacağını bilebilir, ama ona ne dendiğii unutabilir.
Neden Afazili Kişilerin Sorulan Sorulara Yanıt Vermesi Uzun Sürer?
Afazili kişilerin onlara ne söylenildiğini anlaması için ektra zamana ihtiyaçları vardır. Kelimeleri işitirler, ancak kelimenin anlamını birdenbire hatırlamayabilirler. Afazili kişileri dinleyene, yabancı bir dilde konuşuluyormuş gibi geleilir. Ayrıca, hastaların kullanmak istedikleri kelimeleri düşünüp bulmaya ihtiyaçları vardır.
Afazili Kişiler, Kullanmak İstedikleri Kelimeyi Düşündüklerinde Hemen Hatırlarlar mı?
Sıklıkla kelimeyi söyler söylemez unuturlar ve ihtiyaçları olduğunda tekrar hatırlamak zorunda kalırlar. Örneğin çocuklarının isimlerini bile hatırlamada zorluk çekerler. Belki birçok defa söylemişlerdir ama birkaç dakika sonra yeniden söyleyemeyebilirler.
Kalıplaşmış Sözcüklerin Kullanımı Afazili Kişilerde Tipik midir?
Evet, çoğu zaman küfürler, sayılar, haftanın günleri, "evet/yok", "iyiyim", "sağol", "Allah" gibi sık kullanılan otomatik yanıtları hatırda tutarlar.Afazik hastaları küfrettikleri için eleştirmeyin. Çoğunlukla uygun olmayan bir şeyler söylediklerinin farkında değillerdir.
Felç ya da Kafa Yaralanmaları Başka Ne Tür Sorunlara Sebep Olabilir?
Bazı kişiler kelimeleri tam olarak sesletmede sorun yaşayabilir. Heceleri birbirine karıştırarak kötü telaffuz ederler. Daha önceki durumlarına göre fazla duygusal olabilirler. Örneğin daha kolay unutabilirler ve ölçüsüz ağlayıp gülebilirler. Kafası karışmış ve unutkan olabilirler.
Beyin Hasarı İle Bağlantıılı Bazı Fiziksel Sorunları Nelerdir?
Afazi genellikle, beynin sol yarısının hasarlanması nedeni ile olur. Eğer beynin bir yarısı hasarlanmışsa, karşı beden yarısı etkilenir. Afazili kişilerin sağ kol ve bacaklarında zayıflık vardır. Görme etkilenebilir. Daha azınlıkla, epileptik nöbetler gözlenebilir.
Ne Tür Bir Yardım Afazili Kişiler İçin Uygundur?
Afazinin ne olduğu ve sonuçları hem afazili kişilere, hem de ailelere anlatılmalıdır. Dil ve Konuşma Bozuklukları Uzmanı, Master ve doktora düzeyinde eğitimli bir profesyonel olarak değerlendirme yapar ve terapi programı hazırlar. Her ne kadar az insan tamamen iyileşse de afazili kişilere dil terapisi aracılığıyla yardım edilebilir. Afazili kişinin çevreyle iletişimi ve etkileşiminin sağlanması için optimum yardım sağlanır.
Afazili Kişi Dil ve Konuşma Bozuklukları Uzmanını Ne Zaman Görmelidi?
Beyin krizini takip eden ilk günlerden başlayarak terapi alınabilir. Afazili kişinin yaşam kalitesinin arttırılması ilk amaçtır.

Takip Edin

FACEBOOK
TWITTER

MERKEZİMİZ HAKKINDA

MERKEZİMİZ
YORUMLAR
BASINDAN
FOTO GALERİ

İletişim

SARI Dil - Konuşma Teknikleri Kişisel Çözüm Merkezi
Mimar Sinan Mah. 1359 Sk. NO: 2 Kızılkanat Sağlık Sitesi
A Blok Kat:4/41 Ege Sağlık Hastanesi Karşısı Alsancak / İZMİR
TEL: 0232 463 23 81
GSM: 0532 718 14 19